Wyjazd techniczny studentów na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) - modernizacja i rozbudowa spalarni odpadów

W dniu 23.01.2024 grupa Studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, kształcąca się na kierunku Restoration and Management of Environment (studia anglojęzyczne), miała wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych w ramach przedmiotu „Case study of environmental protection” na modernizacji i rozbudowie spalarni odpadów – Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Ten ambitny projekt realizowany na Targówku, stanowi istotne wydarzenie dla gospodarki odpadami nie tylko w Warszawie, ale również o zasięgu ogólnopolskim. Projekt stanowi przykład wdrożenia najnowszych standardów BAT (Best Available Techniques), zarówno w budowie, jak i unieszkodliwianiu odpadów po oddaniu do użytkowania.

Inwestycja nie tylko skupia się na aspektach inżynieryjnych, lecz także priorytetowo traktuje ochronę środowiska. Realizowany obiekt został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa ekologicznego, a zastosowane innowacyjne rozwiązania mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu instalacji na środowisko, zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji.

Celem przeprowadzonego wyjazdu technicznego było uświadomienie studentom istoty działań podejmowanych w ramach nowoczesnych projektów z zakresu gospodarki odpadami. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do rozwinięcia umiejętności naszych studentów oraz zainspiruje ich do dalszych badań w obszarze ochrony środowiska, a po skończeniu studiów uczestnictwo w realizacji podobnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Był to już drugi wyjazd techniczny na tą budowę, a więc pozwolił na ocenę stanu zaawansowania robót i montażu niektórych instalacji technologicznych. Pierwsze rozruchy instalacji planowane są na wiosnę 2024 roku.

Podziękowania kierujemy w stronę Pani Agaty Majcher, Rzeczniczki Prasowej POSCO (Generalny Wykonawca), która nie tylko serdecznie powitała kolejny raz grupę studentów SGGW, ale również razem z inżynierem mechanikiem (Mechanical Coordinator) Sebastianem Górskim oprowadziła grupę po budowie, udzielając cennych informacji w języku angielskim, mimo że przejście grupy studentów na niektórych odcinkach wymagało wstrzymania robót budowlanych. Serdecznie Dziękujemy!

Dr hab. inż. Magdalena D. Vaverková, prof. SGGW

Mgr inż. Wiktor Sitek