Aktualności

Brak wpisu

Dzień Budowlańca w SGGW

Dzień Budowlańca w SGGW

dzien-budowlanca-1

18 kwietnia 2024 r. na terenie Centrum Wodnego SSGGW odbędzie się XI edycja konferencji “Dzień Budowlańca w SGGW”.  Tegoroczne wydarzenie skupi się na temacie “Zrównoważone budownictwo, a środowisko człowieka”, promując idee ekologii w branży budowlanej.

Organizowane przez studentów Budownictwa wydarzenie to doskonałą do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i innowacji w branży budowlanej. Konferencja zostanie poprzedzona kultowym konkursem budowy wież z drewna balsowego „Wybudujemy Wieżę”, w którym udział wezmą studenci uczelni technicznych z całej Polski. W tym roku przygotowano również dodatkowe atrakcje. Po ubiegłorocznym sukcesie powraca sesja plakatowa oraz całkowicie nowy konkurs – konkurs fotograficzny.

Dzień Budowlańca to przede wszystkim ciekawe wykłady na tematy związane z budownictwem poruszane przez przedstawicieli czołowych firm budowlanych działających w kraju jak i za granicą. Na parterze Laboratorium Centrum Wodnego przy ul. Ciszewskiego 6 będzie można spotkać stoiska firm budowlanych, zaczerpnąć wiedzy na temat praktyk oraz perspektyw zatrudnienia w branży. 

Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału Warszawskiego PZITB

Walne Zgromadzenie Delegatów
Oddziału Warszawskiego PZITB

W dniu 5 kwietnia 2024 roku w Domu Technika NOT w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie O/W PZITB, sprawozdawczo-wyborcze kadencji 2020-2024. Delegatami na Walne Zgromadzenie z Koła Zakładowego C-12 przy SGGW w Warszawie byli: prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, oraz dr inż. Olga Szlachetka.

Koło Młodych SGGW było reprezentowane przez studentów: Chabowską Marzenę, Dawidka Mariusza i Gortych Elżbietę oraz niedawną absolwentkę Wydziału, Grudzień Joannę.

W Zgromadzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska, Przewodnicząca PZITB i dr inż. Andrzej Bratkowski, były Minister Budownictwa.

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW oraz Instytut Inżynierii Lądowej od wielu lat współpracuje z Oddziałem Warszawskim PZITB, który wspiera liczne inicjatywy studenckie, m.in. Dzień Budowlańca, noworoczne spotkania integracyjne, wyjazdy techniczne na budowy, udział studentów w konkursach tematycznych, czy fundując nagrody za najlepsze prace magisterskie na kierunku budownictwo. Podczas Zgromadzenia wręczono odznaki zasłużonym działaczom O/W PZITB. Wśród wyróżnionych znaleźli się: prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda odznaczony Złotą Odznaką PZITB oraz dr inż. Anna Markiewicz i dr inż. Olga Szlachetka odznaczone Srebrnymi Odznakami PZITB.

Sprawozdanie z działalności O/W PZTIB za okres 2020-2024 przedstawił ustępujący Przewodniczący Oddziału, dr inż. Radosław Sekunda. W sprawozdaniu i dyskusji zwrócono uwagę na dobrą kondycję organizacyjną i finansową Oddziału. Aktualnie Oddział Warszawski PZITB zrzesza 532 członków zwyczajnych, 3 członków honorowych oraz 20 firm i instytucji wspierających. Na nową Przewodniczącą Oddziału Warszawskiego PZITB została wybrana dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Do Zarządu O/W PZITB z Koła Zakładowego C-12 przy SGGW zostali wybrani prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda i dr inż. Olga Szlachetka, a Prof. E. Koda, wybrany został również na Delegata na Zjazd Krajowy PZITB.

Mamy nadzieję na dalszą dobrą współpracę Instytutu Inżynierii Lądowej z O/W PZITB. Zapraszamy pracowników Instytutu do wstąpienia do PZITB i włączenia się do prac na rzecz środowiska budowlanego, a studentów i doktorantów zachęcamy do Koła Młodych PZITB.

Zaproszenie na seminarium w dniu 10 kwietnia 2024 r.

Zaproszenie na seminarium w dniu 10 kwietnia 2024 r.

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej, prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody,

zapraszamy na:

wykład dr hab. inż. arch. Jacka Kwiatkowskiego w ramach seminarium naukowego, 

na temat: “Przestrzeń zatrzymana w bryle – teoria przestrzeni w suprematyzmie”. 

Seminarium odbędzie się w terminie 10 kwietnia 2024 r. o godzinie 12:15 w sali 140.

Seminarium ma charakter otwarty.

Zapraszamy!

Site visit na terenie budowy metalowych zadaszeń reliktów Pałacu Saskiego w Warszawie

Site visit na terenie budowy metalowych zadaszeń reliktów Pałacu Saskiego w Warszawie

14 marca 2024 roku studenci pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Budownictwo wraz z dr inż. Katarzyną Jeleniewicz odbyli wycieczkę na teren budowy metalowych zadaszeń reliktów Pałacu Saskiego. Wycieczka odbyła się w ramach współpracy z programem “Buduj ze Stali“. 

Więcej informacji oraz fotorelacja jest dostępna na stronie internetowej.

Kampus SGGW – zaplanujmy razem!

Kampus SGGW - zaplanujmy razem!

Grupa studentów i studentek kierunku Budownictwo i pracowników Katedry Rewitalizacji i Architektury uczestniczy w międzynarodowym kursie BIP Redesigning cultural and educational spaces: Sustainability, inclusion and gender. Program łączy interaktywne aktywności online i terenowe. W dniach 10-15 marca w Vilanova i La Geltru (Universitat Politècnica de Catalunya · Barcelona Tech – UPC) w interdyscyplinarnych grupach zostały opracowane propozycje planowania przestrzeni edukacyjnych Hiszpanii, Włoch, Serbii, Rumunii i Polski. Grupa SGGW zaproponowała dla opracowania przestrzeń naszego nowego Kampusu. Studenci pod koordynacją mgr. inż. arch. Poliny Vietrovej włączyli do projektu pomysły 106 studentek i studentów, pracowniczek i pracowników Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Pośród najciekawszych pomysłów znalazło się: rozszerzenie wodnej zielonej strefy od podwórka Centrum Wodnego do budynku 34, zwiększenie zielonych stref z aktywną bioróżnorodnością (mniej koszenia, więcej gazonów mauretańskich i drzew, dodanie domków dla zapylaczy) ograniczone strefy dla palenia, odnawianie tradycji ognisk obok akademików i zwiększenie ilości miejsc dla odpoczynku z ławeczkami, żeby studenci jak najwięcej czasu mogli spędzać na świeżym powietrzu Kampusu. Podczas pracy nad tematem studenci z innych krajów zaproponowali wykorzystać przestrzeń Kampusu do eksperymentalnych projektów przyszłości z włączeniem energii wiatru i słońca, korzystając z naturalnych materiałów, w tym konstrukcji z drewna, uzupełnionych roślinnością ampelową i pnącą (szczególnie nad parkingiem). Dużo głosów było za poprawą przejścia dla studentów od przystanku do budynku 33 (pomiędzy budynkami 33 i 34).

Praca nad projektem trwa i ekipa nadal zbiera pomysły i propozycje studentów i pracowników dotyczące ulepszenia terenu Kampusu. Opracowane pomysły będą dobrym startem dla nowego kierunku Architektura oraz przyszłych realizowanych projektów.  Swoją opinię na temat Kampusu  można zostawić wypełniając poniższy formularz: https://forms.office.com/e/wgKGYG79RC

 

Koordynacja projektu: mgr inż. arch. Polina Vietrova (Katedra Rewitalizacji i Architektury, SGGW)

Wyjazd finansowany ze środków programu Erasmus+ Blended Intensive Programme i Erasmus+  Staff Mobility for Teaching

Mięzynarodowa grupa robocza:
Research (SGGW): Michał Kosakiewicz, Zofia Jabłońska, Karolina Krysińska, Ewa Grzegorzewska, Karol Langie
Analyzing and project ideas: Michał Kosakiewicz (Warszawa), Marusea Ioana Nicoara (Cluj-Napoca), Bojana Milosavljevic (Belgrad), Dan Ienciu (Cluj-Napoca), Joaquim Hervàs (Vilanova), Pau Guillén Torné (Vilanova)
Coordination: Polina Vietrova (Ukraina)

Wizyta studentów na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK)

Wizyta studentów na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK)

20.03.2024 kolejna grupa studentów kierunku Civil Engineering (rok 1,  semestr 1, studia magisterskie)  wraz z mgr inż. Aleksandrą Jakimiuk, mgr inż. Wiktorem Sitkiem oraz mgr inż. Yentriani Tobing mieli okazję odwiedzić modernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w ramach realizowanego przedmiotuEnvironmental Hazard Assessment. Zakład ten, którego przebudowa powierzona została  firmie POSCO Engineering & Construction, po zakończeniu prac stanie się największą tego typu instalacją w Polsce!

Celem wizyty technicznej było przedstawienie istoty działań podejmowanych w ramach nowoczesnych projektów z zakresu gospodarki odpadami oraz uświadomienie studentom, że spalarnie mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów deponowanych na składowiskach i produkcji “czystej zielonej energii”, nie powodując zagrożeń dla środowiska. Podczas wizyty studenci mieli okazję zobaczyć konstrukcje budynku, złożone układy przesyłające ciepło i energię do sieci, elementy przeciwpożarowe oraz system produkcji żużli i popiołów, powstających jako efekt uboczny procesu spalania. Studenci mieli również możliwość podziwiać m.in. linię sortowniczą, centrum kontroli czy bunkier na odpady.

Była to już trzecia wizyta techniczna na tej budowie, co pozwoliło zauważyć znaczący postęp prac oraz montażu instalacji technologicznych. Obecnie budowa jest na bardzo zaawansowanym etapie co oznacza, że cześć prac musiała być przerwana, aby nasi studenci mogli zobaczyć na własne oczy niektóre z wymienionych powyżej miejsc.

Inwestycja nie tylko skupia się na aspektach inżynieryjnych, lecz także priorytetowo traktuje ochronę środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań mających na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu instalacji na środowisko, zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji. Prace na budowie zakładu na warszawskim Targówku zbliżają się do końca, z nadzieją na uruchomienie instalacji jeszcze w tym roku. Docelowo, na terenie obiektu ma powstać ścieżka dydaktyczna, która będzie przybliżała zwiedzającym koncepcję środowisko przyjaznej instalacji.

Wizyty na obiekcie były i są możliwe dzięki wsparciu dyrektora budowy Cezarego Stankiewicza za co bardzo dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę Pani Agaty Majcher, Rzeczniczce Prasowej ZUSOK, która po raz kolejny, z otwartymi rękami przyjęła  grupę studentów na budowę pomimo stale prowadzonych prac na obiekcie. Chcielibyśmy także szczególnie podziękować mgr inż. Filipowi Kozłowskiemu oraz mgr inż. Rafałowi Boguszowi, obecnym pracownikom POSCO,  naszym absolwentom odpowiednio kierunków Civil Engineering oraz Budownictwo, którzy oprowadzili grupę po całym obiekcie oraz w bardzo ciekawy sposób przedstawili proces budowlany całego obiektu. Podziękowania należą się również Panu Jarosławowi Potyraj, inspektorowi BHP, który czuwał nad bezpieczeństwem zwiedzających.

Mgr inż. Aleksandra Jakimiuk

Mgr inż. Wiktor Sitek

Mgr inż. Yentriani Tobing

Spotkanie w sprawie sprawozdania z działalności Katedr

Spotkanie sprawozdawcze z działalności Katedr

w imieniu Dyrektora Instytutu prof. dra hab. inż. Eugeniusza Kody zapraszamy na spotkanie w sprawie sprawozdania z działalności poszczególnych Katedr.

Spotkanie odbędzie się w dniu jutrzejszym, tj. 26 marca 2024 r. o godz. 12.00 w sali wykładowej nr 2 w Centrum Wodnym”

Spotkanie ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na seminarium naukowe

Zaproszenie na seminarium naukowe

w dniu 27 marca 2024 r. o godz. 11.15 w s.117, bud. 33)

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentki,

zapraszamy na:

wykład dr inż. arch. Anny Piętochy w ramach seminarium naukowego,

na temat: Certyfikacje BREEAM, LEED i DGNB jako aspekt zrównoważonego rozwoju”

Seminarium ma charakter otwarty. Zapraszamy!

Farma MOST – warsztaty projektowe

Farma MOST - warsztaty projektowe

15-17 marca 2024 roku odbyły się warsztaty projektowe przygotowane przez Katedrę Architektury i Rewitalizacji oraz Pracownię Dóbr Wspólnych. Przez 3 dni grupa studentów SGGW i społeczność Spółdzielczej Farmy MOST wspólnie pracowali nad Planem Zagospodarowanie Terenu powstającej farmy przy Moście Siekierkowskim w Warszawie. Kliknij TUTAJ

IDEA I TEMAT

Inicjatywa warszawskiej farmy miejskiej zrodziła się z potrzeby przygotowania miasta na nadchodzące skutki kryzysów ekologicznego i żywnościowego. Naszym celem jest stworzenie lokalnego centrum edukacji agro-ekologicznej i produkcji żywności, oraz rozwój i sieciowanie przyszłych liderów w dziedzinie zrównoważonego planowania żywności, aby lokalnie przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowszego środowiska.

 

Miejsce to ma łączyć wiele funkcji i dzięki temu oferować różnorodne doświadczenia. Począwszy od kontaktu z przyrodą, relaksu w otoczeniu zieleni, aż po lokalną uprawę warzyw i owoców według zasad rolnictwa regeneratywnego, promującą miejską bioróżnorodność.

Będzie to miejsce otwarte dla mieszkańców, gdzie będą oni mogli zapoznać się z ideą zrównoważonego rolnictwa. Miejsce promujące lokalną, zdrową żywność, uprawianą w zintegrowany i zrównoważony sposób, dostępną dla każdego.

Warsztaty są częścią międzynarodowego projektu AESOP4food. Więcej o projekcie kliknij TUTAJ.

Rozstrzygnięcie I edycji konkursu im. prof. Marii Radomskiej

Rozstrzygnięcie I edycji konkursu im. prof. Marii Radomskiej

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, prof. Uczelni z Instytutu Inżynierii Lądowej (Katedra Rewitalizacji i Architektury) zajęła drugie miejsce w I edycji konkursu im. prof. Marii Radomskiej. 

Poniżej przedstawiamy laureatki konkursu:

1 miejsce  – prof. dr hab. Krystyna Gutkowska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka

2 miejsce – dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, prof. SGGW z Instytutu Inżynierii Lądowej

3 miejsce – dr hab. Justyna Franc-Dąbrowska, prof. SGGW z Instytutu Ekonomii i Finansów

Serdecznie gratulujemy laureatkom i nominowanym!

Konkurs ten miał na celu docenienie i promowanie kobiet pracujących w SGGW, które odnoszą szczególne sukcesy w dziedzinie naukowej i organizacyjnej.  

 

Dziękujemy wszystkim osobom pracującym, kształcącym się i uczącym się w SGGW za aktywny udział w głosowaniu.