Aktualności

Sukces Zespołu Badawczego Pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW!

Sukces Zespołu Badawczego Pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW! W dniu 19 lutego 2025 roku Zespół pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW odniósł wielki sukces, odbierając Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się w Toruniu. Nagroda została przyznana „Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej”, co potwierdza wysoki poziom badań […]

Sukces studentów Architektury w konkursie „Celestynów jako miejsce spotkań”

Sukces studentów Architektury w konkursie „Celestynów jako miejsce spotkań”

26.05. 2026 odbyła się inauguracja wystawy prac studentów I roku studiów magisterskich na kierunku Architektura wykonanych w ramach przedmiotu „Zaawansowane projektowanie urbanistyczne” w Hali Sportowej, przy ulicy prof. Koprowskiego 2. Wystawa jest efektem konkursu – „Celestynów jako miejsce spotkań”, będącego wynikiem porozumienia między uczelnią i Gminą Celestynów. Wydruki prac oraz nagrody dla studentów o łącznej puli 10000 zł brutto ufundował Wójt Gminy Celestynów – Witold Kwiatkowski, za co bardzo dziękujemy!

Jako współorganizatorzy chcielibyśmy pogratulować studentom szalenie ciekawych, często bardzo odważnych i bezkompromisowych rozwiązań urbanistycznych oraz dodatkowo podziękować Gminie Celestynów za otwartość, hojność oraz przygotowanie gali wręczenia nagród!

Lista laureatów z kodami prac:

I miejsce – Julita Szczepańska (170155)

II miejsce – Julia Łuczak (270101)

Równoważne III miejsce – Marlena Piwowarczyk (210302), Maria Łętowska (891253), Karolina Tyma (574056)

Zapraszamy do obejrzenia wystawy (w godzinach otwarcia Hali Sportowej) i relacji z wydarzenia!

Konkurs na stypendium naukowe dla 2 studentów/studentek w projekcie NCN OPUS 27, Katedra Geotechniki, Instytut Inżynierii Lądowej

Konkurs na stypendium naukowe dla 2 studentów/studentek w projekcie NCN OPUS 27, Katedra Geotechniki, Instytut Inżynierii Lądowej

Kierownik Projektu badawczego pt. Charakterystyka geotechniczna i środowiskowa niezwiązanych mieszanin kruszywa betonowego pochodzącego z recyklingu i rozdrobnionych opon samochodowych, nr 2024/53/B/ST8/02470, konkurs OPUS 27, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, ogłasza dwa konkursy na stypendium naukowe w Katedrze Geotechniki, Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW w Warszawie.

Nazwa stanowiska: stypendysta/stypendystka
Liczba stanowisk: 2
Nazwa jednostki: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Wymagania – stanowiska nr 1 i 2:

• Status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku budownictwo lub inżynieria środowiska lub pokrewne, preferowana specjalizacja: geotechnika (geoinżynieria), lub pokrewna.
• Znajomość podstawowych technik/metod badawczych oznaczania w laboratorium fizycznych i mechanicznych właściwości różnych rodzajów gruntów.
• Znajomość problematyki dotyczącej materiałów odpadowych, w tym zagadnień dotyczących kruszenia, przesiewania i składowania odpadów.
• Umiejętność przygotowania kompozycji wybranego kruszywa z recyklingu z odpadami gumowymi.
• Umiejętność analizy wyników badań, opracowywania sprawozdań/raportów.
• Dyspozycyjność, rzetelność, pracowitość i odpowiedzialność za powierzone prace.
• Silna motywacja do pracy naukowej, zaangażowanie w realizację zaplanowanych badań, umiejętność pracy indywidualnej oraz zespołowej.
• Gotowość do ciągłego doskonalenia się i poszerzania posiadanych umiejętności.

Kandydat/ka oceniany będzie przede wszystkim pod kątem kompetencji do realizacji zadań określonych w projekcie.


 

Wymagane dokumenty – stanowiska nr 1 i 2:
1) CV/życiorys (zawierający m.in. dane kontaktowe, przebieg dotychczasowej edukacji i praktyki laboratoryjnej, udział w kołach naukowych).
2) Informacje o szczególnych osiągnięciach: publikacje naukowe opublikowane/złożone/planowane, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach/czasopismach naukowych.
3) Informacje o ukończonych (i/lub planowanych) praktykach, szkoleniach, warsztatach, stażach, kursach i/lub dotychczasowym zatrudnieniu.
4) Informacje o wystąpieniach konferencyjnych, udział w projektach badawczych krajowych i/lub zagranicznych, udział w projektach uczelnianych (studenckich).
5) Kopia/skan legitymacji studenckiej lub inne potwierdzenie posiadania statusu studenta.
6) Potwierdzony wykaz ocen z zaliczonych lat studiów (np. karta przebiegu studiów).
7) W przypadku studenta studiów II stopnia – streszczenie pracy inżynierskiej, max. 2 strony A4.

Termin składania ofert: do 22.06.2026 r, godzina 23:59 (rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 02 lipca br., do godz. 14:00)
Forma składania ofert: wyłącznie drogą elektroniczną,
adres: katarzyna_gabrys@sggw.edu.pl, temat wiadomości: OPUS 27 – stypendium naukowe nr 1/nr 2

Dodatkowe informacje:
Rekrutacja jest dwuetapowa i obejmuje
1) Ocenę dokumentacji kandydatów (do 25 czerwca 2026 r.),
2) Rozmowę kwalifikacyjną z wybranymi kandydatami (w terminie między 29 czerwca 2026 r. a 01 lipca 2026 r.).
Termin rozstrzygnięcia konkursu: 02 lipca 2026 r. do godz. 14:00.

Opis zadań, Warunki zatrudnienia, a także Regulamin przyznawania stypendiów naukowych znajduje się pod LINKIEM

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie w dniu 27 maja 2026 r.

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie

w dniu 27 maja 2026r. w godz. 9.00 – 11.00. w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,
prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,
zapraszamy na:

– wykład mgr inż. Michała Kosakiewicza w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Assessment of corrosion deterioration in steel C-Channels expose dat reclaimed municipal landfills and the impact of this degradation on the load-bearing capacity of renewable energy suport structures” – godz. 9.00

– wykład mgr inż. Grzegorza Pasternaka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Zastosowanie technologii LiDAR w monitorowaniu odkształceń powierzchni zrekultywowanych składowisk odpadów” – godz. 9.30

– wykład mgr inż. Urszuli Kotwicy w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Wpływ impregnacji powierzchniowej na parametry wytrzymałościowe drewna klejonego warstwowo i połączeń – prezentacja Indywidualnego Planu Badawczego”– 10:00

– wykład mgr inż. Luizy Rzepczyńskiej w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Charakterystyka kruszenia się ziaren gruntu o uziarnieniu piasku i różnej mineralogii podczas bezpośredniego ścinania” – godz. 10.30

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie w dniu 26 maja 2026 r.

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie w dniu 26 maja 2026 r. w godz. 11.00-14.00

w dniu 26 maja 2026 r. w godz. 11.00 – 14.30 w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,
prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,
zapraszamy na:

– wykład mgr inż. arch. Małgorzaty Kurcjusz-Gzowskiej w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Adaptacja wybranych metod optymalizacji konstrukcyjno-materiałowych w kształtowaniu parametrycznym i algorytmicznym współczesnych form architektonicznych” – godz. 11.00

– wykład mgr inż. arch. Karola Zawady w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Transformacja cyfrowa w budownictwie – Integracja AI i metodyki BIM)” – godz. 11.30

– wykład mgr inż. arch. Katarzyny Walasek w ramach seminarium doktoranckiego na temat „A proprietary system for the categorization of building materials in a circular economy ” – godz. 12.00

– wykład mgr inż. arch. Przemysława Łacka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Gospodarka materiałami budowlanymi o obiegu zamkniętym” – godz. 12.30

– wykład mgr inż. arch. Mikołaja Donderewicza w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Nowe narzędzia i strategie wspomagania projektowania architektury mieszkaniowej” – godz. 13.00

– wykład mgr inż. arch. Karola Langie w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „W stronę miejsca – projektowanie placów miejskich” – godz. 13.30

– wykład mgr inż. Wiktora Sitka w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Ocena skuteczności hybrydowych metod wzmacniania podłoża gruntowego na postawie badań terenowych i analiz numerycznych” – godz. 14.00

– wykład mgr inż. arch. Poliny Vietrovej w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Participatory planning of cultural spaces vs. social capital and urban
sustainability” – godz. 14.30

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie w dniu 25 maja 2026 r.

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie

w dniu 25 maja 2026 r. w godz. 11.00 – 14.00. w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,
prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,
zapraszamy na:

– wykład mgr inż. Volodymyra Tyvoniuka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Detection and Measurement of Defects in Civil Infrastructure Using Computer Vision and Artificial Intelligence” – godz. 11:00

–  wykład mgr inż. arch. Agaty Muchli w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Modyfikacja i dostosowanie zawartości informacyjnej modeli BIM, adekwatnej do różnych etapów wznoszenia obiektu budowlanego” – godz. 11:30

– wykład mgr inż. Kamila Zająca w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Reakcja kruszywa alternatywnego – destruktu betonowego na drogowe obciążenia cykliczne” – godz. 12.00

– wykład mgr inż. Pawła Łochowskiego w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Wykorzystanie BSP i metod teledetekcyjnych w analizie zieleni miejskiej” – godz. 12.30

– wykład mgr inż. Yentriani Lumbantobing w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Preventing Erosion and Improving the Stability Conditions of Landfills Slopes” – godz. 13.00

– wykład mgr inż. Jacka Jóźwiaka w ramach seminarium doktoranckiego na temat „Możliwości praktycznego zastosowania skaningu UAV w krótkookresowym monitoringu piaszczystego wybrzeża (na przykładzie Mierzei Łebskiej) ” – godz. 13.30

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!

Zjazd Dziekanów Kierunku Budownictwo zorganizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej

Zjazd Dziekanów Kierunku Budownictwo zorganizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej

W dniach 6–8 maja 2026 roku w Opolu odbył się Zjazd Dziekanów kierunku Budownictwo, zorganizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej pod hasłem „Współczesna nauka i edukacja”. 

Zjazd stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń środowiska akademickiego związanego z kształceniem w obszarze budownictwa, będąc platformą wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk oraz wspólnej dyskusji nad kierunkami rozwoju nauki i dydaktyki.

Program wydarzenia obejmował cztery sesje tematyczne, w tym uroczyste otwarcie z prezentacją wydziału gospodarza, sesję poświęconą aktualnym aspektom dydaktyki (m.in. współpracy uczelni z rynkiem pracy i nowoczesnym formom kształcenia), sesję dotyczącą wyzwań współczesnej nauki – w tym zagadnień ewaluacji oraz awansów naukowych – a także panel dyskusyjny poświęcony współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z udziałem przedstawicieli przemysłu. 

Istotnym elementem programu były również wystąpienia przedstawicieli instytucji naukowych i gospodarczych oraz prezentacje firm branżowych, co pozwoliło na konfrontację perspektywy akademickiej z potrzebami rynku pracy.
SGGW na Zjeździe reprezentowali: Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Grzegorz Majewski, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda oraz Prodziekani: dr inż. Katarzyna Jeleniewicz i dr inż. Tomasz Wierzbicki.
Zjazd stanowił cenną okazję do nawiązywania i pogłębiania współpracy między ośrodkami akademickimi, a także do wspólnego wypracowywania rozwiązań odpowiadających na aktualne wyzwania w kształceniu przyszłych inżynierów budownictwa.
Zapraszamy na wykład Prof. Katarzyny Apolinarski 12 maja 2026 r. o godz. 12:00

Zapraszamy na Wykład Prof. Katarzyny Apolinarski 12 maja 2026 r. o godz. 12:00 w Centrum Wodnym SGGW

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody,

zapraszamy na:

wykład Prof. Katarzyny Apoliniarski (z d. Krzykawska), absolwentki ASP, rzeźbiarki,  profesor California State University (San Francisco, USA) i stypendystki w Instytucie Inżynierii Lądowej w ramach programu NAWA Ulam. Przez wiele lat pracowała na SGGW na architekturze krajobrazu. 

Temat wykładu: „Transformacja krajobrazu funeralnego na przykładach z Kalifornii”.

Serdecznie zapraszamy!

5 lat współpracy PLGBC i Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW

5 lat współpracy PLGBC i Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW

Z przyjemnością informujemy, że 13 maja br. przypada 5. rocznica nawiązania współpracy pomiędzy Instytutem Inżynierii Lądowej, a Polish Green Building Council (PLGBC).

W ciągu tych pięciu lat nasze jednostki wspólnie realizowały misję upowszechniania zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Partnerstwo to pozwala na efektywne łączenie potencjału naukowego SGGW z ekspercką wiedzą PLGBC, co przekłada się na realne korzyści dla edukacji naszych studentów oraz rozwoju branży.

Dziękujemy naszemu Partnerowi za dotychczasowe zaangażowanie i z optymizmem patrzymy na kolejne lata wspólnych projektów.

Zaproszenie na Wykład Gościnny 4 maja br.  godz. 14.00 w Sali 140

Zaproszenie na Wykład Gościnny Prof. Vijayana

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody,

zapraszamy na:

Wykład Gościnny 4 maja br. (poniedziałek) w Sali 140 (b.33) godz. 14:00.

Temat wykładu:  “Ancient Engineering Insights from Dravidian Structures and Construction Materials.”

Dr. D.S.Vijayan, M.E.(Str), Ph.D.

 Professor & Associate Dean

SRM Institute of Science and Technology (Vadapalani Campus),

SRM Groups, Chennai, India

 

Wizyta Profesora odbywa się w ramach wieloletniej współpracy naukowej z Instytutem Inżynierii Lądowej.

Relacja z wystąpienia i pobytu Pana Profesora na SGGW poniżej.

Udział Pracowników IIL w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Latest Trends in the Development of Urban Construction and Municipal Economy” w Równem (Ukraina)

Udział Pracowników IIL w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Latest Trends in the Development of Urban Construction and Municipal Economy" w Równem (Ukraina)

W dniach 22–24 kwietnia 2026 r. odbywa się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Latest Trends in the Development of Urban Construction and Municipal Economy”, zorganizowana przez National University of Water and Environmental Engineering (NUWEE) w Równem na Ukrainie, przy udziale organizacyjnym Instytutu Inżynierii Lądowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Polska), Batumi Shota Rustaveli State University (Gruzja), Kyiv National University of Construction and Architecture, O.M. Beketov National University of Urban Economy in Kharkiv oraz Lutsk National Technical University. Z uwagi na działania wojenne, Konferencja odbywa się w trybie hybrydowym.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowiska naukowego i ekspertów z zakresu budownictwa, urbanistyki oraz infrastruktury miejskiej. Uroczystego otwarcia dokonali: prof. Viktor Moshynskyi, Rektor NUWEE, prof. Eugeniusz Koda, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW, oraz prof. Ibragim Didmanidze z Batumi Shota Rustaveli State University.

SGGW aktywnie uczestniczyło zarówno w organizacji, jak i w programie naukowym konferencji. W skład Komitetu Organizacyjnego (Polska) weszli pracownicy Instytutu Inżynierii Lądowej: prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej, prof. dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, Zastępca Dyrektora Instytutu, oraz dr inż. Tomasz Wierzbicki, prodziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W skład Komitetu Naukowego weszli: dr hab. inż. Andreii Podvornyi; dr inż. arch. Anna Piętocha; dr inż. arch. Anna Stefańska.

Pracownicy Instytutu zaprezentowali podczas konferencji wyniki swoich badań i doświadczeń. Wśród wystąpień znalazły się m.in.: „From Brownfields to Brightfields: The Benefits of Solar Landfills on Closed Sites” (prof. dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda), „Polish assets in bridge engineering” (dr inż. Tomasz Wierzbicki), „Biomimicry as a framework for resilient urban systems under climate change” (dr inż. arch. Anna Piętocha), „The energy potential of wind in urban residential areas” (dr inż. arch. Anna Stefańska), oraz „Stress-strain state of underground pedestrian crossings using spatial and finite-element approaches” (prof. Volodymyr Trach, dr hab. inż. Andrii Podvornyi).

Udział przedstawicieli SGGW w konferencji potwierdza aktywne zaangażowanie Instytutu Inżynierii Lądowej w rozwój międzynarodowej współpracy naukowej i wymianę wiedzy w obszarze nowoczesnego budownictwa, urbanistyki oraz zrównoważonego rozwoju miast. Wiele referatów dotyczyło aktualnej na Ukrainie tematyki wojennej.

Ukraina czeka na Pokój i powrót do normalnej naukowej współpracy międzynarodowej. Chwała Ukrainie!!!