Wizyta studentów na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK)

20.03.2024 kolejna grupa studentów kierunku Civil Engineering (rok 1,  semestr 1, studia magisterskie)  wraz z mgr inż. Aleksandrą Jakimiuk, mgr inż. Wiktorem Sitkiem oraz mgr inż. Yentriani Tobing mieli okazję odwiedzić modernizowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) w ramach realizowanego przedmiotuEnvironmental Hazard Assessment. Zakład ten, którego przebudowa powierzona została  firmie POSCO Engineering & Construction, po zakończeniu prac stanie się największą tego typu instalacją w Polsce!

Celem wizyty technicznej było przedstawienie istoty działań podejmowanych w ramach nowoczesnych projektów z zakresu gospodarki odpadami oraz uświadomienie studentom, że spalarnie mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów deponowanych na składowiskach i produkcji “czystej zielonej energii”, nie powodując zagrożeń dla środowiska. Podczas wizyty studenci mieli okazję zobaczyć konstrukcje budynku, złożone układy przesyłające ciepło i energię do sieci, elementy przeciwpożarowe oraz system produkcji żużli i popiołów, powstających jako efekt uboczny procesu spalania. Studenci mieli również możliwość podziwiać m.in. linię sortowniczą, centrum kontroli czy bunkier na odpady.

Była to już trzecia wizyta techniczna na tej budowie, co pozwoliło zauważyć znaczący postęp prac oraz montażu instalacji technologicznych. Obecnie budowa jest na bardzo zaawansowanym etapie co oznacza, że cześć prac musiała być przerwana, aby nasi studenci mogli zobaczyć na własne oczy niektóre z wymienionych powyżej miejsc.

Inwestycja nie tylko skupia się na aspektach inżynieryjnych, lecz także priorytetowo traktuje ochronę środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań mających na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu instalacji na środowisko, zarówno w fazie budowy jak i eksploatacji. Prace na budowie zakładu na warszawskim Targówku zbliżają się do końca, z nadzieją na uruchomienie instalacji jeszcze w tym roku. Docelowo, na terenie obiektu ma powstać ścieżka dydaktyczna, która będzie przybliżała zwiedzającym koncepcję środowisko przyjaznej instalacji.

Wizyty na obiekcie były i są możliwe dzięki wsparciu dyrektora budowy Cezarego Stankiewicza za co bardzo dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę Pani Agaty Majcher, Rzeczniczce Prasowej ZUSOK, która po raz kolejny, z otwartymi rękami przyjęła  grupę studentów na budowę pomimo stale prowadzonych prac na obiekcie. Chcielibyśmy także szczególnie podziękować mgr inż. Filipowi Kozłowskiemu oraz mgr inż. Rafałowi Boguszowi, obecnym pracownikom POSCO,  naszym absolwentom odpowiednio kierunków Civil Engineering oraz Budownictwo, którzy oprowadzili grupę po całym obiekcie oraz w bardzo ciekawy sposób przedstawili proces budowlany całego obiektu. Podziękowania należą się również Panu Jarosławowi Potyraj, inspektorowi BHP, który czuwał nad bezpieczeństwem zwiedzających.

Mgr inż. Aleksandra Jakimiuk

Mgr inż. Wiktor Sitek