Porozumienie o współpracy Instytutu Inżynierii Lądowej z Okayama University

Dnia 5 lipca 2024 roku, w ramach rozwijanej współpracy, zostało podpisane porozumienie (Memorandum of Understanding – MoU) między Instytutem Inżynierii Lądowej SGGW a The Graduate School of Natural Science and Technology, Okayama University, Japonia. Podpisanie porozumienia było efektem owocnej współpracy zapoczątkowanej od 2022 roku podczas stażu badawczo-naukowego, który odbywała dr hab. inż. Magdalena Daria Vaverková, prof. SGGW, na Uniwersytecie w Okayamie. W roku 2023 prof. Vaverková odbyła kolejny staż naukowy na tym Uniwersytecie w ramach Własnego Funduszu Stypendialnego SGGW. W roku 2022, staż w Okayama University dla młodych naukowców odbyła również doktorantka mgr inż. Aleksandra Jakimiuk.

Inicjatorami podpisania porozumienia byli: prof. Yasuhiro Matsui z Uniwersytetu w Okayamie oraz prof. M. Vaverková i prof. E. Koda z SGGW. Celem porozumienia jest rozwijanie dalszej współpracy w obszarze badań naukowych, wspólne składanie projektów badawczych, kształcenie doktorantów oraz organizowanie wymiany studentów i pracowników między jednostkami. Szczególny nacisk będzie kładziony na wspólne tematy badawcze z zakresu budownictwa zrównoważonego, gospodarki odpadami, instalacji do zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów, w tym rozwiązywania problemu odpadów żywnościowych, również na kampusach uniwersyteckich. Z tego obszaru ukazało się już kilka wspólnych publikacji i przygotowywane są aplikacje o projekty badawcze.

Dzięki tej umowie, obie instytucje będą mogły intensyfikować swoje działania naukowe i edukacyjne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy i innowacji w tych kluczowych obszarach. Instytut Inżynierii Lądowej SGGW oraz The Graduate School of Natural Science and Technology, Okayama University, z zadowoleniem przyjmują tę współpracę i mają nadzieję na przyszłe wspólne publikacje, projekty i inne inicjatywy.