„Z życia PZITB” – Jubileusz 90-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W roku 2024 obchodzimy 90-lecie istnienia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Polski Związek Inżynierów Budowlanych (PZIB) został utworzony z inicjatywy działającego wówczas Koła Inżynierów Dróg i Mostów. Zjazd Założycielski PZIB odbył się w dniach 4 i 5 maja 1934 r. w Warszawie, w gmachu NOT przy ul. Czackiego 3/5. Podczas tego Zjazdu uchwalono Statut Związku i wybrano jego pierwszy Zarząd Główny w składzie: Andrzej Pszenicki – prezes, Stefan Bryła i Wacław Paszkowski (wiceprezesi), Jerzy Nechay (sekretarz) i Wacław Żenczykowski (skarbnik). Tak rozpoczęła się piękna i bogata historia Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych.

Oficjalną działalność PZIB przerwała napaść Niemców na Polskę 1 września 1939 r., a wznowienie tej działalności nastąpiło 24 września 1945 r. Decyzję o połączeniu PZIB oraz powstałego w 1947 r. NOT-owskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budownictwa podjęto podczas organizacyjnego Zjazdu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który odbył się 14‒15 czerwca 1948 r. w Warszawie, a uchwałę Zarządu Głównego PZITB o uznaniu ciągłości ruchu stowarzyszeniowego budowlanych przyjęto 2 lutego 1993 r.

W tym roku podczas uroczystość związanej z jubileuszem 90-lecia PZITB członkowie honorowi otrzymali Medale Pamiątkowe ustanowione przez Zarząd Główny z okazji 90-lecia PZITB, a przedstawiciele Komitetu Młodej Kadry PZITB zaprezentowali prelekcję pt.: „Stawić czoła wyzwaniom, czyli przyszłość PZITB”.

Poniżej prezentujemy rys historyczny PZITB:
Prezentacja – 90-lecie PZITB