Wycieczka studentów na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK)
Studenci kierunku Civil Engineering (rok 2, semestr 3) IIL wraz z dr hab. inż. Magdaleną D. Vaverkovą, Profesor Uczelni oraz mgr inż. Aleksandrą Jakimiuk odwiedzili budowany ZUSOK w Warszawie, która jest częścią projektu modernizacji i rozbudowy istniejącego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Projekt został powierzony firmie Sweco Polska we współpracy ze Sweco GMBH. W 2020 roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie podpisało umowę z firmą POSCO Engineering & Construction, która została wybrana jako Generalny Wykonawca odpowiedzialny za realizację budowy nowej spalarni, w oparciu o projekt budowlany Sweco.
Jest to innowacyjny projekt, który ma na celu osiągnięcie polskich i europejskich standardów ochrony środowiska dotyczących gospodarki odpadami. Spalarnia, po zakończeniu budowy, stanie się największą tego typu instalacją w Polsce, przetwarzającą rocznie około 305 tys. ton odpadów. Zaprojektowano dwie linie termicznego unieszkodliwiania odpadów, z układami oczyszczania spalin, odzyskiwania żużli i innych produktów ubocznych, węzłami odzysku energii oraz liniami waloryzacji, stabilizacji i zestalania żużli. Zaawansowana technologia umożliwi pracę spalarni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Linie te będą mogły pracować niezależnie od siebie. System oczyszczania spalin oparty będzie na metodzie SNCR, eliminującej z gazów substancje niebezpieczne dla powietrza atmosferycznego.
Budowa jest realizowana obok eksploatowanego Zakładu, przy jak największym wykorzystaniu istniejących obiektów. Proces budowy nowych obiektów odbywa się równolegle z kontynuacją działalności Zakładu, zapewniając ciągłość przetwarzania odpadów i minimalizując zakłócenia w funkcjonowaniu instalacji. POSCO E&C realizuje projekt w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że w oparciu o projekt bazowy prowadzą dodatkowe bieżące prace projektowe. Celem jest uzyskanie jak najlepszego efektu w danych okolicznościach i dążenie do osiągnięcia warunków BAT.
Wizyta w spalarni odpadów komunalnych miała kluczowe znaczenie dla zrozumienia praktyki polskich i europejskich standardów ochrony środowiska oraz norm dotyczących gospodarki odpadami. Realizacja tego projektu przyczyni się do zmniejszenia masy i objętości odpadów deponowanych na składowiskach, zwiększenia odzysku surowców, uzyskiwania “zielonej energii” w procesie kogeneracji oraz efektywnego gospodarowania składowiskami i innymi zakładami unieszkodliwiania odpadów.
Serdecznie dziękujemy Pani Agacie Majcher, Rzeczniczce Prasowej ZUSOK, która bardzo ciepło przywitała grupę studentów SGGW, a następnie wspólnie z Kierownikiem Budowy oprowadziła po obiekcie i przekazała cenne informacje.