Interesujący artykuł z inicjatywy i udziałem pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej
Mgr inż. Aleksandra Jakimiuk, dr inż. Anna Podlasek, prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda oraz dr hab. inż. Magdalena Vaverková, prof. Uczelni, z Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW są współautorami interesującej publikacji w międzynawowym składzie pt.: „Closing the loop: A case study on pathways for promoting sustainable waste management on university campuses” (https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.164349), która ukazała się w renomowanym czasopiśmie Science of The Total Environment, posiadającym wysoki Impact Factor (IF= 10,745, oraz 200 pkt na Liście MEiN).
Współautorami artykułu, oprócz naukowców z SGGW, są: prof. Yasuhiro Matsui z Uniwersytetu w Okajamie (Okayama University), mgr inż. Venkata Siva Naga Sai Goli i prof. Devendra Narain Singh z Uniwersytetu Technicznego w Bombaju (Indian Institute of Technology Bombay) oraz dr Stanislava Voběrková z Uniwersytetu Mendla w Brnie (Mendel University in Brno).
Artykuł dotyczy wprowadzenia nowych, zrównoważonych rozwiązań w zarządzaniu odpadami na terenie kampusów uniwersyteckich, co może stwarzać warunki do zamknięcia strumienia odpadów. Jednym z proponowanych rozwiązań jest zainstalowanie bioreaktora, który nie tylko przetwarzałby odpady biodegradowalne, ale także pełniłby rolę „żywego laboratorium” (Living Lab). Zastosowanie takiego sposobu unieszkodliwiania odpadów może zminimalizować koszty i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Wytwarzany kompost mógłby być wykorzystywany na terenie kampusów uniwersyteckich, na przykład w szklarnich jako cenne źródło składników odżywczych i humusu dla roślin i warzyw, lub jako nawóz organiczny do parków i przestrzeni zielonych na terenie uniwersytetów.
Stworzenie nowego modelu zarządzania odpadami na poziomie uniwersyteckim przyczyni się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, będzie miał aspekty badawcze, dydaktyczne i społeczno-edukacyjne.
Kolejnym z proponowanych rozwiązań mogłoby być wykorzystanie małych kompostowników drewnianych, naśladujących japońską metodę “Kiero“. Kompostowniki można łatwo zainstalować w różnych częściach kampusów, co pozwoli na skuteczne przetwarzanie odpadów organicznych w miejscu ich powstania. W efekcie zredukowana zostanie ilość odpadów kierowanych na składowiska i do innych zakładów unieszkodliwiania, co przyczyni się do osiągnięcia celu Zero Waste na kampusach uniwersyteckich.
Autorzy proponują naśladowanie japońskiego “Mottainai” na kampusach jako formę promowania „Green Nudging”. Green Nudging polega na subtelnych zachętach i sugestiach, które mają wpływ na nasze decyzje i zachowania, zachęcając do podejmowania bardziej zrównoważonych wyborów. Wprowadzenie koncepcji “Mottainai” na kampusach może skutecznie zwiększyć świadomość ekologiczną studentów i pracowników, zachęcając ich do dbania o środowisko poprzez wartościowanie i efektywne zarządzanie zasobami.
Autorzy również podkreślają, że wdrażanie strategii gospodarki o obiegu zamkniętym może przynieść liczne korzyści dla kampusów uniwersyteckich. Poprzez przyjęcie takich strategii, kampusy mogą nie tylko poprawić swoje praktyki zarządzania odpadami i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, ale także odegrać kluczową rolę w podnoszeniu świadomości na temat problemów związanych z odpadami i kształceniu przyszłych pokoleń. Ważnym atutem jest również czynnik ekonomiczny, związany z redukcją kosztów odbioru odpadów.
Do przygotowania artykułu uzyskano informacje dane o odpadach od mgr inż. Ewy Jeznackiej z Działu Transportu i Zaopatrzenia SGGW, za co autorzy składają podziękowania.