Dołączenie prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody do udziału w pracach Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) i uczestnictwo w posiedzeniu w dniu 4 marca 2022 r.
W związku z Uchwałą Nr 51 – 2021/2022 Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2022 roku, w sprawie przystąpienia SGGW do Porozumienia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w sprawie zapewnienia jakości kształcenia,
Rektor SGGW rekomendował prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kodę, dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW, na członka biorącego czynny udział w pracach Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych w siódmej kadencji, powołanej na okres do 14 marca 2025 roku.
Ostatnie posiedzenie KAUT, z pierwszym udziałem przedstawiciela SGGW, miało miejsce w dniu 4 marca 2022 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie mieści się Biuro KAUT. Na posiedzeniu przedstawiono relacje z przebiegu wizytacji zespołów akredytacyjnych na 9 kierunkach kształcenia z: AGH w Krakowie, Akademii Morskiej w Szczecinie (2 kierunki), Politechniki Łódzkiej (4 kierunki), Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej, oraz głosowania nad udzieleniem akredytacji. Wszystkie wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie i uzyskały akredytacje KAUT na okres 5 lat.
Należy nadmienić, że Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych (KAUT) nadaje akredytowanym kierunkom Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label. Jest to rodzaj akredytacji stworzonej przez europejskie organizacje inżynierskie. Ten system akredytacji został opracowany przez European Network for Engineering Accreditation (ENAEE). Sieć ENAEE zrzesza wiele europejskich organizacji zajmujących się kształceniem inżynierów, takich jak: brytyjskie Engineering Council (EngC), francuskie Commission des Titres d’Ingénieur (CTI), Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs (FEANI), Sociéte Européenne pour la Formation des Ingénieurs (SEFI), czy The International Society for Engineering Education (IGIP). Jednym z działań sieci ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE, czyli European Accredited Engineer, zajmujący się nadawaniem programom kształcenia certyfikatu potwierdzającego ich wysoki poziom kształcenia, ale również zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Ten system akredytacji jest ściśle powiązany z procesem bolońskim oraz opiera się o Standards and Guidelines for Quality Assurance, które są w tym zakresie biblią dotyczącą jakości i akredytacji.
Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie do KAUT wpłyną również wnioski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie dotyczące prowadzonych na naszej Uczelni kierunków technicznych i uzyskają pozytywne akredytacje KAUT.