Katedra Geotechniki
SEKRETARIAT:
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
budynek 33, parter, pok. 36
tel. +48 22 59 35 200, fax. + 48 22 59 35 203
e-mail: kgeo@sggw.edu.pl
OPIS DZIAŁALNOŚCI:
Katedra Geotechniki powstała w 2019 roku w ramach Instytutu Inżynierii Lądowej w wyniku reorganizacji struktury Wydziału i jest kontynuatorem dawnej Katedry Geotechniki, której wieloletnim kierownikiem był Profesor Wojciech Wolski. Korzenie Katedry Geotechniki sięgają 1950 r., kiedy została utworzona Katedra Gruntoznawstwa i Fundamentowania. Organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Gruntoznawstwa i Fundamentowania, a później Katedry Gruntoznawstwa i Budownictwa Ziemnego był prof. dr inż. Władysław Kollis (do 1960 r.). Kolejnymi kierownikami tej jednostki byli dr inż. Wojciech Wolski (1961–1962), prof. dr inż. Zygmunt Mikucki (do 1970 r.) i ponownie prof. Wojciech Wolski (do 2000 r.). Od czasu utworzenia w 2000 r. Katedry Geoinżynierii kierowanej przez prof. dra hab. inż. Zbigniewa Lechowicza, Zakładem Geotechniki kierował prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański. Aktualnie Katedrę tworzy dwóch profesorów tytularnych, dr habilitowany, siedmiu adiunktów, dwóch asystentów, dwóch pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
Działalność Katedry obejmuje dydaktykę, badania naukowe i prace usługowo-wdrożeniowe. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez pracowników Katedry realizowane są na pięciu kierunkach studiów na poziomie inżynierskim i magisterskim, zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych: Budownictwie, Inżynierii Środowiska, Inżynierii i Gospodarce Wodnej, Ochronie Środowiska oraz kierunku Technologie Energii Odnawialnej (WIP). Pracownicy Katedry realizują również zajęcia na studiach doktoranckich, studiach anglojęzycznych na kierunku Civil Engineering oraz przedmioty w języku angielskim w ramach programu Erasmus. Ponadto w Katedrze od 2007 r. prowadzone są cykliczne studia podyplomowe „Projektowanie geotechniczne”, których zorganizowano XIV edycji.
Zainteresowania naukowe pracowników dotyczą głównie zagadnień zawiązanych rozwojem i doskonaleniem metod badań gruntów mineralnych i organicznych w złożonych warunkach obciążenia, metod i interpretacji laboratoryjnych i terenowych badań gruntów technikami nieniszczącymi, metod badań, wzmacniania i projektowania konstrukcji inżynierskich, a także inżynierii komunikacyjnej. Pracownicy Katedry uczestniczą w realizacji projektów badawczych i prac zleconych dla rzecz gospodarki na potrzeby budownictwa ogólnego, komunikacyjnego i podziemnego oraz hydrotechnicznego. Wyniki swoich prac publikują w wielu czasopismach specjalistycznych i monografiach, są również częstymi uczestnikami i referentami licznych konferencji krajowych i zagranicznych.
Pracownicy Katedry biorą udział w pracach Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz w Sekcji Geotechniki i Budownictwa Podziemnego, Sekcji Konstrukcji Hydrotechnicznych oraz Polskiego Komitetu Geotechniki. Od roku 2014 do chwili obecnej Katedra jest siedzibą Zarządu Polskiego Komitetu Geotechniki. Pracownicy Katedry są członkami Zarządu i Komitetów Technicznych International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (ISSMGE).
Pracownicy Katedry Geotechniki angażują się w organizację i współorganizacje geotechnicznych konferencji naukowych, m.in. Konferencji Naukowo-Technicznej ProGeotech oraz Krajowej Konferencji MECHANIKI GRUNTÓW I INŻYNIERII GEOTECHNICZNEJ