Aktualności

Sukces Zespołu Badawczego Pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW!

Sukces Zespołu Badawczego Pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW! W dniu 19 lutego 2025 roku Zespół pracowników Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW odniósł wielki sukces, odbierając Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się w Toruniu. Nagroda została przyznana „Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej”, co potwierdza wysoki poziom badań […]

Nagroda naukowa Izby Architektów RP 2024 w kategorii rozpraw doktorskich i habilitacyjnych o tematyce architektonicznej mających wpływ na wykonywanie zawodu architekta

Nagroda naukowa Izby Architektów RP 2024 w kategorii rozpraw doktorskich i habilitacyjnych o tematyce architektonicznej mających wpływ na wykonywanie zawodu architekta

Dr inż. arch. Michał Golański z Katedry Architektury w Instytucie Inżynierii Lądowej został laureatem Architektonicznej Nagrody Naukowej IARP przyznawanej za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne, które wpływają na zawód architekta.

Praca doktorska pt. „Problem implementacji drewna w realizacji form swobodnych w architekturze początku XXI wieku” została obroniona w styczniu 2024 roku na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jej promotorem była dr hab. inż. arch. Krystyna Januszkiewicz, prof. ZUT, zaś recenzentami prof. dr hab. inż. arch. Jacek Suchodolski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Dysertacja koncentruje się na innowacyjnym wykorzystaniu drewna w architekturze, co wpisuje się w światowy trend wykorzystania drewna jako materiału strukturalnego. Komisja zwróciła uwagę na interdyscyplinarne podejście, szeroką analizę przykładów z Polski i zagranicy oraz praktyczny charakter rozprawy, która stanowi inspirujące źródło wiedzy dla architektów, inżynierów budownictwa, a także środowisk naukowych poszukujących nowoczesnych, efektywnych pod względem materiałowym i technologicznym rozwiązań konstrukcyjnych.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się w trakcie czerwcowego Zjazdu Delegatów IARP w Warszawie.

Nowe studia podyplomowe Zabezpieczenia Wodochronne Budynków

Studia podyplomowe „Zabezpieczenia Wodochronne Budynków”, na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW

Studia podyplomowe „Zabezpieczenia Wodochronne Budynków” otwierane w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego stanowią interdyscyplinarne połączenie problematyki oddziaływania środowiska wodnego i wilgoci na trwałość konstrukcji budowlanych. Umiejętność skutecznego zabezpieczenia elementów budynków (fundamentów i piwnic, tarasów i balkonów, dachów) przed niszczącym działaniem wody i wilgoci, w zmiennych temperaturach dodatnich i ujemnych, występujących w trzech porach roku, ma istotny wpływ na trwałość obiektów budowlanych i w konsekwencji na zapewnienie komfortu użytkowania pomieszczeń, oraz brak oddziaływania na zdrowie ich użytkowników. Studia kierowane są do absolwentów kierunków technicznych: budowlanych i architektonicznych, posiadających podstawową wiedzę z zakresu projektowania, realizacji inwestycji i technicznych systemów utrzymania budynków, oraz do pracowników administracji i zarządców budynków.

Program Studiów zaplanowany jest na dwa semestry (30 punktów ECTS i 162 godzin dydaktycznych). Zaplanowano podział zajęć na 3 grupy tematyczne:

a) wprowadzające, z fizyki budowli, geotechniki, fundamentowania i certyfikacji (32 godz.),

b) celowe, dotyczące problematyki zabezpieczeń hydroizolacyjnych (111 godz.)

c) uzupełniające i seminarium dyplomowe (19 godz.).

Zajęcia będą realizowane zgodnie z harmonogramem Studiów w trybie niestacjonarnym (zjazdy w soboty i niedziele), w formie hybrydowej, tzn. stacjonarnie lub online na platformie MS Teams. Przedmioty nauczania będą realizowane przez prowadzących posiadających wiedzę i doświadczenie z zakresu hydroizolacji, naukowców z kilku ośrodków i specjalistów z firm.

Na zakończenie Studiów słuchacze przygotowują pracę dyplomową o wybranej tematyce powiązanej z Programem. Warunkiem końcowym zaliczenia Studiów i otrzymania Certyfikatu ukończenia jest pozytywny wynik obrony pracy dyplomowej przed komisją egzaminacyjną.

Rekrutacja kandydatów na Studia odbywać się będzie na zasadzie kolejności zgłoszeń, złożenia kompletnych dokumentów i uiszczenia pełnej opłaty za Studia lub za pierwszy semestr. Dokumenty należy składać przez system Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK).

Pełny koszt Studiów wynosi 6000,00 zł przy jednorazowej opłacie za dwa semestry, lub 2 x 3000,00 zł przy opłatach w dwóch ratach, płatnych przed rozpoczęciem każdego semestru.

Kierownik Studiów: dr hab. inż. Barbarą Francke, prof. SGGW,e-mail: barbara_francke@sggw.edu.pl

Sekretariat studiów: lic. Anna Wiącek

Tel. 22 5935102

Zaproszenie na seminarium naukowe

Zaproszenie na seminarium naukowe

w dniu 27 czerwca 2025r. o godz. 12.00 w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,
prof. dra hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentki,
zapraszamy na:
wykład prof. dr hab. inż. arch. Moniki Trojanowskiej
w ramach seminarium naukowego,
na temat: „Eko-Osiedla”
Seminarium ma charakter otwarty. Zapraszamy!
Zaproszenie na seminaria doktoranckie

Zaproszenie na seminaria doktoranckie

w dniu 18 czerwca 2025r. w godz. 9.00 – 11.00. w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,

zapraszamy na:

  • wykład mgra inż. Grzegorza Pasternaka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Zastosowanie technologii LiDAR w monitorowaniu odkształceń powierzchni zrekultywowanych składowisk odpadów.” – godz. 9.00.
  • wykład mgra inż. Kamila Zająca w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Reakcja kruszywa alternatywnego – destruktu betonowego na drogowe obciążenia cykliczne” – godz. 9.30.
  • wykład mgr inż. Luizy Rzepczyńskiej w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Charakterystyka kruszenia się ziaren gruntu o uziarnieniu piasku i różnej mineralogii podczas bezpośredniego ścinania” – godz. 10.00.
  • wykład mgr inż. Intan Puspitaningrum w ramach seminarium doktoranckiego – godz. 10.30.
Zaproszenie na seminaria naukowe

Zaproszenie na seminaria naukowe

w dniu 12 czerwca 2025r. o godz. 09.00 w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,

zapraszamy na:

  • wykład dr inż. arch. Agnieszki Lewandowskiej

w ramach seminarium naukowego,

na temat: „Współczesna architektura sakralna Finlandii”

oraz

  • wykład dra inż. arch. Oskara Amiri w ramach seminarium naukowego,

na temat: „Czas jako czynnik determinujący w projektowanych strukturach urbanistycznych”

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!

Zaproszenie na seminaria naukowe

Zaproszenie na seminaria naukowe

w dniu 5 czerwca 2025r. o godz. 09.00 w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,
prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,
zapraszamy na:
  • wykład dr inż. arch. Rafała Mazura w ramach seminarium naukowego,
na temat: „Problemy typowego budownictwa wielorodzinnego na przykładzie pracy konkursowej na „Wielorodzinny budynek mieszkalny o obniżonej energochłonności””

oraz

wykład dr inż. arch. Kariny Kucharskiej w ramach seminarium naukowego,

na temat: „Zwiększenie intensywności zabudowy osiedli wielkopłytowych powstałych w latach 1960-1989 jako szansa kształtowania zrównoważonej przestrzeni mieszkaniowej w Warszawie”

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!
Profesor Eugeniusz Koda powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do składu Zespołu ds. opracowania standardów kształcenia dla inżyniera budownictwa !!!

Profesor Eugeniusz Koda powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do składu Zespołu ds. opracowania standardów kształcenia dla inżyniera budownictwa !!!

Na podstawie Zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 kwietnia 2025 r. „w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania propozycji reguł i wymagań w zakresie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu inżyniera budownictwa”, Prof. Eugeniusz Koda został powołany na członka 10-osobowego Zespołu do opracowania standardów kształcenia dla inżynierów budownictwa. Przewodniczącym Zespołu został Prof. Andrzej Szarata, Rektor Politechniki Krakowskiej, a Wiceprzewodniczącym Prof. Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Prace nad opracowaniem standardów kształcenia na kierunku Budownictwo trwały od 2021 roku i zmierzają do ukończenia. Wprowadzenie standardów ministerialnych dla kierunku Budownictwo niewątpliwie przyczyni się do podniesienia prestiżu tego zawodu zaufania publicznego i umożliwi uporządkowanie programów kształcenia na wielu uczelniach. Wprowadzenie standardów kształcenia dla inżynierów budownictwa było też jednym z głównych tematów omawianych podczas Zjazdu Dziekanów wydziałów uczelni publicznych kształcących na kierunku Budownictwo, który odbył się w dniach 20-23 maja 2025 roku. Już od października 2025 roku, w oparciu o wypracowane standardy kształcenia, na Wydziale Inżynierii Lądowej Poltechniki Warszawskiej zostaną uruchomione pilotażowe studia jednolite na kierunku Budownictwo.

Powołanie do składu Zespołu przedstawiciela Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest znaczącym wyróżnieniem i zarazem uznaniem dobrego poziomu kształcenia inżynierów budownictwa na SGGW, co zostało również potwierdzone uzyskaniem akredytacji KAUT i Certyfikatu EUR-ACE® w 2024 roku oraz pozytywną opinią zespołu Polskiej Komisji Akredytacyjnej podczas wizytacji w 2025 roku.

Przypominamy, że w 2025 roku mija 30 lat od uruchomienia tego kierunku na SGGW, co chcemy uhonorować jubileuszowym Sympozjum w październiku.

Zarządzenie MNiSW pod linkiem. 

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW W Warszawie 27 maja 2025 roku

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW w Warszawie

kształcących się w dyscyplinie Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport

w dniu 27 maja 2025r. w godz. 10.00 – 13.00. w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,

zapraszamy na:

  • wykład mgr inż. Michała Kosakiewicza w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Zastosowanie terenów poeksploatacyjnych składowisk odpadów komunalnych pod instalacje fotowoltaiczne: analiza nośności, trwałości konstrukcji wsporczych i uwarunkowań środowiskowych (Use of municipal landfill sites for photovoltaic installations: analysis of load-bearing capacity, durability of support structures and environmental conditions)” – godz. 10.00
  • wykład mgr inż. Karoliny Krysińskiej w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Od terenów zdegradowanych do terenów z przyszłością: Ocena potencjału i oddziaływań farm fotowoltaicznych instalowanych na składowiskach. (From Brownfields to Brightfields: Assessing the Potential and Impacts of Photovoltaic Farms located on Landfills)” – godz. 10.30.
  • wykład mgr inż. arch. Karola Zawady w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Transformacja cyfrowa w budownictwie – Integracja AI i metodyki BIM)” – godz. 11.00.
  • wykład mgr inż. arch. Mikołaja Donderewicza w ramach seminarium doktoranckiego na temat: Prośrodowiskowa modernizacja architektury mieszkaniowej– godz. 11.30.
  • wykład mgr inż. Yentriani Lumbantobing w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Preventing erosion and improving the stability conditions of landfills slope” – godz. 12.00

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW W Warszawie 26 maja 2025 roku

Zaproszenie na seminaria doktoranckie studentów Szkoły Doktorskiej SGGW W Warszawie

kształcących się w dyscyplinie Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport

w dniu 26 maja 2025r. w godz. 10.00 – 13.00. w sali 140, bud. 33

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej,

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegentów,

zapraszamy na:

  • wykład mgr inż. arch. Małgorzaty Kurcjusz-Gzowskiej w ramach seminarium doktoranckiego na temat: Adaptacja wybranych metod optymalizacji konstrukcyjno-materiałowych ​w kształtowaniu parametrycznym i algorytmicznym współczesnych form architektonicznych – godz. 10.00
  • wykład mgr inż. arch. Przemysława Łacka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Budownictwo cyrkularne – możliwości wdrożenia i oceny– godz. 10.30.
  • wykład mgr inż. Pawła Łochowskiego w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Wykorzystanie BSP i metod teledetekcyjnych w analizie zieleni miejskiej– godz. 11.00.

wykład mgr inż. Volodymyra Tyvoniuka w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu mostami– godz. 11.30.

  • wykład mgr inż. arch. Karola Langie w ramach seminarium doktoranckiego na temat: „Od nie-miejsca do miejsca – metodyka zorientowanego na użytkownika projektowania placów– godz. 12.00

Seminaria mają charakter otwarty. Zapraszamy!

Zaproszenie na seminarium „Sustainable use of geosynthetics in dams and reservoirs”

Zaproszenie na seminarium

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów do wzięcia udziału w seminarium organizowanym przez  Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne PSG-IGS i Instytut Inżynierii Lądowej SGGW pt. „Sustainable use of geosynthetics in dams and reservoirs”, które odbędzie się w piątek, 23 maja 2025 r. o godz. 10:00 w Centrum Wodnym SGGW w Warszawie (sala wystawiennicza).

Wykład poprowadzi dr Daniele Cazzuffi – były prezydent IGS (International Geosynthetics Society), obecnie przewodniczący CEN/TC 189 oraz prezydent włoskiego oddziału IGS (AGI-IGS).