Aktualności

Brak wpisu

Profesor Eugeniusz Koda powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów

Profesor Eugeniusz Koda powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów

Miło nam poinformować, że Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW, został powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów na kadencję 2024-2028. W skład Zespołu wchodzi 26 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Prof. Koda, jako ekspert w zakresie budownictwa i geotechniki, wnosi swoje doświadczenie i wiedzę do prac Zespołu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Zespół ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny jest za przygotowanie rekomendacji w trzech kluczowych kategoriach:

– wyróżniające rozprawy doktorskie,

– wysoko oceniane osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego,

– istotne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, oraz działalności wdrożeniowej.

Szczegóły dotyczące trybu przyznawania nagród, składu i efektów pracy Zespołu można znaleźć na stronie: Zespół ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów.

Powołanie Profesora Kody do składu Zespołu traktujemy jako uznanie osiągnięć naszej Uczelni również w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych! Gratulujemy!

Zaproszenie na seminarium naukowe

Zaproszenie na seminarium naukowe

w dniu 29 października 2024 r. o godz. 14:15 w sali 140, bud. 33.

W imieniu Dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej, 

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody oraz Prelegenta,

zapraszamy na:

wykład pt. „Od odpadu do nawozu”, który przedstawi

 

Pan Janusz Zakrzewski, Evergreen Solutions Sp. z o.o.

 

 w ramach seminarium naukowego Instytutu Inżynierii Lądowej.

Seminarium ma charakter otwarty.
Zapraszamy!

Sukces Kierunku „BUDOWNICTWO” na SGGW w prestiżowym rankingu „BUILDER FOR THE FUTURE – BUILDER FOR THE YOUNG ENGINEERS 2024”

Sukces Kierunku „BUDOWNICTWO” na SGGW w prestiżowym rankingu „BUILDER FOR THE FUTURE – BUILDER FOR THE YOUNG ENGINEERS 2024”

W gronie laureatów

„BUILDER RANKING EDUCATION FOR THE FUTURE – Wiodące Wydziały Kształcące na Kierunkach Budownictwo i Architektura – TOP 2024”

w kategorii WYDZIAŁY BUDOWNICTWA

Certyfikat za III Miejsce uzyskała

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Uzyskanie Certyfikatu BUILDER RANKING EDUCATION FOR THE FUTURE TOP 2024, przygotowanego przez miesięcznik „Builder” było możliwe dzięki aktywności studentów w programie edukacyjnym „Builder for the Future”. W ramach Programu odbywają się m.in. wykłady, ćwiczenia, case-study, warsztaty, konsultacje i konkursy. W rankingu uwzględniane są również edukacyjne inicjatywy własne realizowane w ramach kół naukowych i grup studenckich. Niewątpliwie na wyróżnienie aktywności studentów zasługuje działalność Koła Młodych PZITB SGGW i Samorządu Studentów WBiIŚ przy organizacji na SGGW corocznego „Dnia Budowlańca”

Gratulujemy Naszym Studentom uzyskania Certyfikatu i Dziękujemy za aktywność, promocję Budownictwa na SGGW. Uzyskanie Certyfikatu jest kolejnym, po akredytacji KAUT, Sukcesem Budownictwa na SGGW!!!

Zaproszenie na publiczną obronę rozprawy doktorskiej w dniu 30 października 2024r.

Zaproszenie na publiczną obronę rozprawy doktorskiej w dniu 30 października 2024r.

W imieniu Przewodniczącego Rady Dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport, 

prof. dr hab. inż. Eugeniusza Kody,

 

zapraszamy na:

publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr inż. Wojciecha Górskiego pt. “Modelowanie numeryczne stanu zdefektowanych złączy konstrukcyjnych w budownictwie wielkopłytowym”.

Rozprawa odbędzie się w terminie 30 października 2024r. o godzinie 11:15 w Auli II w budynku 33.

Zapraszamy!

„Z życia PZITB” – Jubileusz 90-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

„Z życia PZITB” – Jubileusz 90-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W roku 2024 obchodzimy 90-lecie istnienia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Polski Związek Inżynierów Budowlanych (PZIB) został utworzony z inicjatywy działającego wówczas Koła Inżynierów Dróg i Mostów. Zjazd Założycielski PZIB odbył się w dniach 4 i 5 maja 1934 r. w Warszawie, w gmachu NOT przy ul. Czackiego 3/5. Podczas tego Zjazdu uchwalono Statut Związku i wybrano jego pierwszy Zarząd Główny w składzie: Andrzej Pszenicki – prezes, Stefan Bryła i Wacław Paszkowski (wiceprezesi), Jerzy Nechay (sekretarz) i Wacław Żenczykowski (skarbnik). Tak rozpoczęła się piękna i bogata historia Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych.

Oficjalną działalność PZIB przerwała napaść Niemców na Polskę 1 września 1939 r., a wznowienie tej działalności nastąpiło 24 września 1945 r. Decyzję o połączeniu PZIB oraz powstałego w 1947 r. NOT-owskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budownictwa podjęto podczas organizacyjnego Zjazdu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który odbył się 14‒15 czerwca 1948 r. w Warszawie, a uchwałę Zarządu Głównego PZITB o uznaniu ciągłości ruchu stowarzyszeniowego budowlanych przyjęto 2 lutego 1993 r.

W tym roku podczas uroczystość związanej z jubileuszem 90-lecia PZITB członkowie honorowi otrzymali Medale Pamiątkowe ustanowione przez Zarząd Główny z okazji 90-lecia PZITB, a przedstawiciele Komitetu Młodej Kadry PZITB zaprezentowali prelekcję pt.: „Stawić czoła wyzwaniom, czyli przyszłość PZITB”.

Poniżej prezentujemy rys historyczny PZITB:
Prezentacja – 90-lecie PZITB

„Z życia PZITB” – Budowa Roku 2023

„Z życia PZITB” – Budowa Roku 2023

24 września 2024 odbyła się XXXIV gala wręczenia nagród laureatom prestiżowego Konkursu „Budowa Roku 2023”. Sąd Konkursowy ocenił zgłoszone do konkursu obiekty i wybrał laureatów w 11 kategoriach.

Cytując Przewodniczącą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Prof. dr hab. inż. Marię Kaszyńską: „Konkurs, organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa promuje najciekawsze wybudowane w danym roku w kraju obiekty budowlane spełniające najwyższe wymagania dotyczące realizacji inwestycji, jakości robót, organizacji budowy, rozwiązań techniczno-technologicznych, bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, sposobu finansowania inwestycji oraz ich wpływu na środowisko i gospodarkę.

Nagradzając obiekty pragniemy przede wszystkim wyróżnić i uhonorować ich inwestorów, projektantów i wykonawców. To dzięki ich pracy, pasji, zaangażowaniu powstają coraz piękniejsze realizacje, które podziwiamy i z których jesteśmy dumni. Ważnym celem naszego konkursu jest promocja zawodu inżyniera budownictwa i architekta. Coraz mniej młodych maturzystów decyduje się na wybór trudnych studiów na politechnice i tego jakże pięknego lecz wymagającego zawodu. Nagradzając najlepsze realizacje pragniemy pokazać młodym jak nieograniczone są dzisiaj możliwości kształtowania przestrzeni wokół nas, realizacji swoich wizji architektonicznych i konstrukcyjnych, jak nowoczesne i innowacyjne jest dzisiaj nasze budownictwo.”

Konkurs PZITB „Budowa Roku” ma historię trwającą już 33 lata. Jest to Konkurs organizowany corocznie przez PZITB od 1989 roku pod patronatem ministerstw – jednostek centralnych oraz zainteresowanych organizacji. Konkurs od początku cieszy się uznaniem środowiska wykonawców i inwestorów w dziedzinie budownictwa. Celem Konkursu jest wyłanianie i promowanie najlepszych budynków i budowli, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Przedmiotem Konkursu są nowe lub odbudowane, rozbudowane bądź przebudowane obiekty budowlane (budynki i budowle), bądź przebieg procesu inwestycyjnego.

W latach 2020-2024 członkiem Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Budowa Roku” był dotychczasowy Przewodniczący Naszego Koła C-12 PZITB Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, który z rąk Przewodniczącej otrzymał list wdzięczności za zaangażowanie i wsparcie.

Laureatami Konkursu „Budowa Roku 2023” były firmy:

Poniżej prezentujemy realizacje wybranych laureatów Nagrody I Stopnia z różnych kategorii oraz laureata Nagrody Specjalnej.

Laureat Nagrody Specjalnej

MODERNIZACJA WĘZŁA KOLEJOWEGO „LOT C ODCINEK MOST WISŁA – CZECHOWICE-DZIEDZICE – ZABRZEG”

Album konkursowy zawierający opisy i zdjęcia wszystkich nagrodzonych inwestycji można pobrać na stronie: https://www.budowaroku.pl/

Relacja z V Regionalnego Forum Inżynierskiego

Relacja z V Regionalnego Forum Inżynierskiego

W dniach 20-21 września 2024 w Gdańsku odbyło się V Regionalne Forum Inżynierskie, którego gospodarzem była Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (POIIB), a współorganizatorami Kujawsko-Pomorska OIIB, Łódzka OIIB, Mazowiecka OIIB oraz Warmińsko-Mazurska OIIB. Gospodarzem V Forum był Rektor Politechniki Gdańskiej i zarazem Przewodniczący Rady POIIB prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Temat wiodący forum brzmiał: „Co to znaczy być odpowiedzialnym inżynierem? Etyka zawodowa inżynieria budownictwa”.

W ramach Forum w trakcie poszczególnych sesji tematycznych, przedstawione zostały referaty dotyczące problematyki kształcenia i doskonalenia zawodowego inżyniera budownictwa, techniczne aspekty budownictwa w zakresie budownictwo lądowego i wodnego, instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz technicznych i prawnych uwarunkowań zawodu inżyniera budownictwa. Planowany był również panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli organów nadzoru budowlanego pod hasłem „Współpraca inżynierów budownictwa z organami nadzoru budowlanego”, jednakże z uwagi na trudną sytuację powodziową na Dolnym Śląsku, Prof. Michał Szydłowski z Politechniki Gdańskiej przedstawił wykład nt. Możliwości przewidywania i zapobiegania skutkom powodzi.

Instytut Inżynierii Lądowej reprezentowali członkowie MOIIB oraz koła C-12 PZITB: Dyrektor Instytutu prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda (członek Rady Programowej Forum z ramienia MOIIB), Prodziekan WBIS dr inż. Katarzyna Jeleniewicz oraz Prodziekan WBIS dr inż. Tomasz Wierzbicki, który w ramach sesji tematycznej o technicznych aspektach budownictwa wygłosił referat pt.: „Rola i rzetelność przeglądów obiektów mostowych na drogach leśnych i rolniczych”.

Dodatkowymi atrakcjami Forum były spotkania integracyjne, rejs statkami po Motławie oraz spacer po Starym Mieście w grupach z przewodnikami.

Konkurs na najlepsze prace magisterskie

Konkurs na najlepsze prace magisterskie

Instytut Inżynierii Lądowej oraz Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie serdecznie zapraszają do udziału w corocznym konkursie prac magisterskich z zakresu budownictwa i hydrotechniki obronionych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie w roku akademickim 2023/2024.

Do Konkursu mogą być zgłoszone prace w języku polskim lub angielskim.

Prace do Konkursu mogą zgłaszać Promotorzy/Opiekunowie prac (maksymalnie 2 prace od jednego Promotora/Opiekuna). 

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2024 do godz. 16.00

Komplet dokumentów należy złożyć u Kierownik Dziekanatu inż. Kamili Okręglickiej (pok. 145)  oraz skany uzupełnionych załączników przesłać na adres e-mail sekretarza komisji konkursowej: olga_szlachetka@sggw.edu.pl z tematem „KONKURS PRACE WBIS”.

Uwaga: w dniach 17-18.09.2024 dziekanat będzie nieczynny.

Na autorów zwycięskich prac czekają dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski a na Promotorów/Opiekunów nagrodzonych prac dyplomy.

Komisja Konkursowa wyłoni 10 najlepszych prac.

Poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz załączniki do pobrania.

Udział pracowników Inżynierii Lądowej w XVIII ECSMGE w Lizbonie oraz Sukces Prof. Krishna R. Reddy

Udział pracowników Inżynierii Lądowej w XVIII ECSMGE w Lizbonie oraz Sukces Prof. Krishna R. Reddy

W dniach 26-30.08.2024 w Lizbonie odbyła się XVIII European Conference on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (ECSMGE), w której wzięli udział pracownicy Inżynierii Lądowej SGGW, m.in. Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, Dr hab. inż. Wojciech Sas (Prof. SGGW), Dr hab. inż. Mirosław Lipiński, Dr inż. Katarzyna Gabryś, Dr inż. Małgorzata Wdowska oraz mgr inż. Piotr Osiński. Myślą przewodnią konferencji były wyzwania geotechniki środowiskowej w kontekście obecnych i nadchodzących potrzeb społecznych.

 

Podczas konferencji, w dniu 27.08.2024r. odbyło się także spotkanie Komitetu Technicznego  International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (ISSMGE) – Technical Committee TC-215 “Environmental Geotechnics”, podczas którego zostały ogłoszone wyniki głosowania na temat wyboru kolejnego wykładowcy prestiżowego Kerry R. Rowe Lecture, który zostanie wygłoszony podczas 21st International Conference on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering w Wiedniu w 2026 roku, oraz na 10th International Congress on Environmental Geotechnics (ICEG) w Kioto w 2027 roku i opublikowany w czasopiśmie Canadian Geotechnical Journal. Wykład R. Kerry Rowe, ustanowiony został w 2012 roku przez ISSMGE i jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia i wkład w dziedzinie geotechniki środowiskowej.

Z wielką dumą i radością informujemy, że Prof. Krishna R. Reddy, wybitny naukowiec z University of Illinois Chicago (USA), zaprzyjaźniony z SGGW, został wybrany na Wykładowcę Czwartego Wykładu ISSMGE R. Kerry Rowe Lecture.

Instytut Inżynierii Lądowej SGGW miał zaszczyt gościć Prof. Reddy podczas 5th EGRWSE-2024, która odbyła się w dniach 3-6 lipca 2024 roku. Prof. Reddy, jako inicjator tej konferencji, wygłosił inspirujący Keynote Lecture na temat: Sustainable Adaptive Engineered Biochar for Multifaceted Geoenvironmental Applications. Jego obecność i wiedza wzbogaciły  wydarzenie, a uczestnicy mieli wyjątkową okazję wysłuchać jednej z najbardziej znanych i cenionych postaci współczesnej geotechniki.

Serdecznie gratulujemy Prof. Krishna R. Reddy tego prestiżowego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w przygotowaniach do tego wyjątkowego wykładu. Jesteśmy dumni, że nasz Instytut mógł być częścią jego wspaniałej podróży naukowej.

 

Mgr inż. arch. Małgorzata Kurcjusz-Gzowska w programie mentoringowym TopMinds

Mgr inż. arch. Małgorzata Kurcjusz-Gzowska w programie mentoringowym TopMinds

W pierwszej połowie 2024 roku doktorantka Małgorzata Kurcjusz-Gzowska uczestniczyła w programie TopMinds jako Mentee, a jej Mentorem został prof. Maciej Capiński z Wydziału Matematyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. 

TopMinds to program mentoringowy, który wspiera młodych polskich naukowców w rozwijaniu międzynarodowej kariery. Dedykowany jest studentom i doktorantom wyróżniającym się naukowo, pełnym pasji i ambicji, dążącym do sukcesu i ciągłego rozwoju. Program opiera się na relacjach mentorskich, indywidualnym podejściu oraz transferze wiedzy i doświadczeń. Uczestnicy mają możliwość pracy z doświadczonymi naukowcami i ekspertami z różnych dziedzin, co umożliwia im planowanie kariery naukowej i osiąganie ambitnych celów. TopMinds jest inicjatywą Stowarzyszenia Top 500 Innovators oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 

W trakcie programu Małgorzata brała udział w warsztatach, szkoleniach oraz panelach mentoringowych i wspólnie z Mentorem zaplanowała dalsze kroki swojej kariery naukowej. Program TopMinds oferuje możliwości rozwoju zarówno w sferze naukowej, jak i osobistej, stanowiąc ważny etap na jej drodze zawodowej. 

Więcej informacji o programie i doświadczeniach doktorantki można znaleźć na oficjalnej stronie TopMinds: https://topminds.pl/maciek-i-niespozyta-energia-gosi/